Druhy štítů a jejich možnost nastavení
Záložka rezidentní štíty obsahuje samotné srdce antivirového programu. Zde si můžeme jednotlivé štíty vypnout či zapnout a nakonfigurovat k obrazu svému. Ovlivnit můžeme jaké soubory testovat, jak velkou citlivost při tom použít či si nastavit výjimky souborů, jenž mají být s testování vyloučeny. Jednotlivé štíty si samozřejmě můžeme nastavovat samostatně, avšak nemá-li někdo příliš přehled, co nastavitelné položky ovlivňují, není příliš vhodné cokoliv přenastavovat.
Základ tvoří štít souborového systému, který kontroluje aktivitu programů a je-li spuštěn potenciálně nebezpečný kus, Avast jej zablokuje. Tím zamezí možnému vzniku nákazy počítače.
Nebezpečí nákazy hrozí i s přijatého emailu a proto i tuto činnost je potřeba kontrolovat. Zvláště u nevyžádané pošty může být přiřazena příloha s infikovaným souborem.
Spousta virů se do našich počítačů dostává z internetu pomocí nakažených internetových stránek. Pokud Avast při ukládání do vyrovnávací paměti zachytí podivnou aktivitu, automaticky připojení odpojí.
P2P sítě jsou oblíbenou formou pro výměnu souborů všeho druhu. Avšak i tyto soubory mohou obsahovat viry a proto se Avast snaží tyto programy na sdílení souborů kontrolovat.
Není tomu zase tak dávno, co se pomocí Icq jak lavina převalila vlna virů a nejednoho neznalého uživatele zaskočilo infikování jeho počítače. Avast se podobnému opakování snaží předejít a implementoval štít IM klientů, který jakýkoliv stahovaný soubor překontroluje.
Síťový štít se stará o monitoring hrozeb a díky rozsáhle databázi se stará o blokaci škodlivých stránek. Behaviorální štít chrání počítač před aktivitami malware.